Przeglądy regałów - jakie regały i jakim przeglądom podlegają?

Strona główna » Blog » Przeglądy regałów – jakie regały i jakim przeglądom podlegają?

Bezpieczne funkcjonowanie magazynu jest uzależnione od regularnego wykonywania przeglądów technicznych. Unikasz w ten sposób nagłych awarii regałów, jak i wypadków z udziałem pracowników. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje przeglądów oraz jakimi przepisami należy kierować się w działalności magazynowej.

Jakie regały magazynowe podlegają przeglądom?

Przepisy prawa stawiają sprawę jasno. Obowiązkiem każdego właściciela magazynu jest wykonywanie przeglądów wszystkich regałów, jakie posiada. Nie ma żadnych wyjątków. 

Podstawy prawne regulujące przeglądy regałowe

  • Ustawa o ochronie przeciwpożarowej.
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186). Właściciel magazynu ma obowiązek przeprowadzania przeglądów technicznych i konserwacji regałów magazynowych. 

Wszystkie wydane do tej pory regulacje odnoszą się do przeprowadzania przeglądów przez uprawnione osoby zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Zaniechanie tego obowiązku może skutkować sankcjami prawnymi, a gdy dojdzie do wypadku, poważnymi konsekwencjami finansowymi i osobistymi.

Jak często należy przeprowadzać przeglądy regałów?

Częstotliwość wykonywania przeglądów regałów uzależniona jest od ich rodzaju, intensywności eksploatacji oraz warunków pracy w magazynie, na co wskazuje norma PN-EN 15635. 

W praktyce przyjęło się, aby przeglądy eksperckie realizowane przez zewnętrzną osobę przeprowadzać mniej więcej co 12 miesięcy. Do tego niezbędne jest poddawanie regałów kontroli codziennej, cotygodniowej oraz comiesięcznej. Jest to kluczowe dla bezpiecznej i efektywnej pracy w magazynie. 

Regały magazynowe — przegląd codzienny, cotygodniowy, comiesięczny, okresowy

Przedstawione poniżej rodzaje przeglądów regałów magazynowych umożliwią ich bezpieczną eksploatację i wykrycie ewentualnych uszkodzeń na wczesnym etapie. To gwarancja prowadzenia profesjonalnego magazynu, w którym rzadko dochodzi do wypadków.

Przegląd regałów codzienny

Odpowiada za niego personel, który kontroluje regały podczas codziennej pracy. Na bieżąco sprawdzany jest stan palet trafiających na półki magazynowe, a te, które posiadają ślady zużycia, są usuwane z obiegu.

Personel przeprowadza również kontrolę wzrokową konstrukcji regałów, a wszelkie uszkodzenia mechaniczne są zgłaszane do osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w magazynie. 

Przeglądy regałów cotygodniowe

Za ich przeprowadzanie jest odpowiedzialna osoba trzymająca pieczę nad bezpieczeństwem w magazynie. Regały są kontrolowane wzrokowo od posadzki przez całą wysokość. Pozwala to wykryć uszkodzenia słupów, belek i stężeń. Zaistniałe uszkodzenia należy sklasyfikować do jednej z grup ryzyka.

Comiesięczne przeglądy konstrukcji regałowych

Osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo w magazynie przeprowadza wzrokową kontrolę losowych regałów magazynowych, a w szczególności sprawdzane są miejsca zasłaniane przez składowany towar. Wszelkie nieprawidłowości klasyfikowane są do jednej z grup ryzyka. Ponadto sprawdzane jest, czy sklasyfikowane podczas cotygodniowego przeglądu usterki zostały usunięte. 

Przeglądy eksperckie regałów

Wyspecjalizowany fachowiec zewnętrzny dokonuje kompleksowego przeglądu wyposażenia magazynowego co 12 lub 24 miesiące. Oceniany jest stan instalacji regałowych, odkształcenia poszczególnych elementów, odchylenia słupów od pionu. Sprawdzane jest również, czy pracownik odpowiedzialny za bezpieczeństwo w magazynie poprawnie klasyfikuje uszkodzenia. Kontrolowana jest także wiedza personelu na temat zasad bezpieczeństwa w magazynie.

Przegląd regałów kończy się raportem, w którym specjalista ocenia pracę magazynu, wskazuje na elementy do poprawy i tworzy plan działania umożliwiający dążenie do lepszego stanu obiektu. 

Grupy ryzyka uszkodzeń regałowych

Wspomnieliśmy o klasyfikacji uszkodzeń regałów magazynowych do konkretnych grup ryzyka. Zostały one stworzone przez FEM (Federation Europeene de la Manutention) w opracowaniu „Wytycznych dla bezpiecznego użytkowania statycznych instalacji regałowych”.

Grupa zielona

Niewielkie uszkodzenia, które wymagają okresowej kontroli. 

Grupa pomarańczowa

Poważne uszkodzenia, które wymagają szybkiej reakcji.

Grupa czerwona

Rażące uszkodzenia wymagające natychmiastowej reakcji. 

Co się stanie, gdy zaniechasz przegląd regałów?

Właściciele magazynów, którzy nie podchodzą poważnie do dokonywania kontroli regałów magazynowych, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi. Ponadto narażają swoich pracowników na utratę zdrowia i życia, a także na zniszczenie towarów, które po przewróceniu się regału, nadają się w większości wyłącznie do wyrzucenia. 

Bez regularnie przeprowadzanych przeglądów, w szczególności eksperckich, magazyn nie otrzyma ubezpieczenia, a praca w nim będzie nielegalna. 

Bez wysokiej jakości, dobrze funkcjonującego i bezpiecznego wyposażenia, magazyn nie może działać z pełną efektywnością. Bardzo często zdarzają się w nim awarie, wypadki oraz inne przestoje. 

Wyślij zapytanie