Regały magazynowe podlegają wielu regulacjom, na podstawie których są dopuszczane do sprzedaży i bezpiecznego wykorzystania przy składowaniu towarów. Warto wiedzieć, które normy są najważniejsze, a które przestały obowiązywać. To zapewni legalną działalność Twojemu magazynowi.
Najważniejsze normy dla regałów magazynowych
Polska jest krajem, w którym obowiązują jednolite regulacje dotyczące produkcji regałów magazynowych. Niestety, producenci i dystrybutorzy nie zawsze przestrzegają wszystkich zaleceń, wyszukując kruczki prawne i lawirując na granicy prawa. Na szczęście klient może weryfikować sprzęt przed zakupem, sprawdzając, czy spełnia on w pełni polskie oraz europejskie normy. Tylko regały magazynowe wpisujące się w rygorystyczne standardy, posiadają stosowne oznakowania.
EN 15512 – Stalowe statyczne systemy składowania – Regały paletowe o zmiennej konfiguracji – Zasady projektowania konstrukcji
Dotyczy wyłącznie projektowania regałów paletowych, w celu ich bezpiecznego wykorzystania w magazynie do obsługi palet.
EN 15629 – Stalowe statyczne systemy składowania – Specyfikacja urządzeń do składowania
Obejmuje wytyczne dotyczące projektowania regałów półkowych, z uwzględnieniem różnych typów konfiguracji.
EN 15620 – Stalowe statyczne systemy składowania – Regały paletowe o zmiennej konfiguracji – Tolerancje, odkształcenia i luzy manipulacyjne
W normie znajdują się wytyczne co do tolerancji, odkształceń i metod łączenia elementów w trakcie produkcji, kompletowania i montażu regałów paletowych z uwzględnieniem wzajemnego wpływu na konstrukcję oraz oddziaływaniem na posadzkę.
PN-EN 15635 – Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania
Norma PN-EN 15635 dotyczy bezpieczeństwa konstrukcyjnego systemów składowania. Pozwala ograniczyć ryzyko i konsekwencje nieprawidłowej obsługi regałów magazynowych. Ponadto wskazuje, obowiązek wykonywania przeglądów technicznych przez eksperta z odpowiednimi uprawieniami. Częstotliwość podejmowanych kontroli jest uzależniona od zaleceń producenta, ale co do zasady nie powinna odbywać się rzadziej niż co 12 miesięcy.
Te normy regałów już nie obowiązują
Na przestrzeni lat powstało wiele nowych przepisów regulujących projektowanie, produkcję oraz zastosowanie regałów w magazynie. Niektóre normy przestały obowiązywać. Zostały zastąpione innymi.
PN-M-78320: 1978
Dotyczy nazwy, określenia, podziału i symboli regałów magazynowych.
PN-M-78321: 1988
Dotyczy wymagań i badań dotyczących regałów wolnostojących.
PN-M-78322: 1989
Dotyczy parametrów regałów magazynowych.
Dokumentacja, której potrzebuje każdy regał magazynowy
Zadaniem każdego producenta jest dostarczanie klientom regałów bezpiecznych w eksploatacji oraz zgodnych z obowiązującymi normami. Ten obowiązek określa zarówno norma 15635, jak i Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Znalazły się w nim ogólne wskazówki dotyczące wykorzystywania regałów magazynowych.
Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie przepis 15635 jest wyznacznikiem w działalności każdego producenta regałów magazynowych. Niezbędne jest również, aby konstrukcja posiadała Deklarację Zgodności, czyli produkcję zgodną z europejskimi przepisami, czego symbolem jest oznakowanie CE.
Klient nabywający regał magazynowy od producenta, powinien prowadzić dokumentację potwierdzającą odbiór techniczny oraz regularne przeprowadzanie przeglądów. Książka stanowi historię eksploatacji regałów, ich napraw oraz wprowadzanych zmian.
Dlaczego tak istotne jest przestrzeganie norm projektowania, produkcji i eksploatacji regałów magazynowych?
Obowiązujące aktualnie normy zostały wprowadzone, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo personelu oraz składowanych w magazynie towarów. Ich przestrzeganie ogranicza ryzyko wypadków, uszkodzenia towarów, a także powoduje, że właściciel magazynu może cieszyć się z zakupu niezawodnego sprzętu wpływającego z korzyścią na jego działalność.