Jak zaplanować i przeprowadzić przegląd magazynu?

Strona główna » Blog » Jak zaplanować i przeprowadzić przegląd magazynu?

Sprawnie funkcjonujący magazyn wymaga nieustannej, profesjonalnej kontroli wyposażenia. Pomagają w tym przeglądy techniczne wykonywane zarówno przez pracowników, jak i zewnętrznych ekspertów. Jak je zaplanować, aby nie zakłócić pracy magazynu?

Jak przebiega przegląd magazynu?

W skład magazynu wchodzi wiele pomniejszych elementów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie. Każdy z nich musi działać niezawodnie, aby procesy logistyczne mogły być realizowane szybko, sprawnie i bezpiecznie. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa w magazynie muszą regularnie dokonywać przeglądów całego wyposażenia, a ponadto wymagana przez przepisy prawa jest coroczna kontrola przez zewnętrznego eksperta z uprawieniami.

Sam przegląd obejmuje szczegółowe sprawdzenie kondycji poszczególnych elementów wyposażenia. Najważniejsze jest przeanalizowanie regałów magazynowych stanowiących podstawę składowania towarów. Sposób i zakres wykonywanych kontroli regulują polskie i europejskie normy. 

Rodzaje przeglądów magazynów

  • Codzienne przeglądy magazynów — bieżąca analiza wyposażenia, przeprowadzana przez wytypowanego pracownika. Wzrokowa kontrola pozwala wykryć nieprawidłowości i uszkodzenia, które muszą być zgłoszone do osoby odpowiadającej za bezpieczeństwo w magazynie. 
  • Cotygodniowe przeglądy wyposażenia — osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo w magazynie kontroluje wzrokowo od posadzki przez całą wysokość regały magazynowe. Pozwala to wykryć uszkodzenia słupów, belek i stężeń. Zaistniałe uszkodzenia należy sklasyfikować do jednej z grup ryzyka.
  • Comiesięczne przeglądy regałów magazynowych — osoba odpowiadająca za bezpieczeństwo w magazynie przeprowadza wzrokową kontrolę losowych regałów magazynowych, a w szczególności sprawdzane są miejsca zasłaniane przez składowany towar. Weryfikowane jest, czy poprzednie nieprawidłowości zostały usunięte.
  • Eksperckie przeglądy systemów składowania — wykonywane minimum raz w roku przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, niezwiązaną z magazynem. Kontroluje nie tylko wyposażenie, ale również wiedzę i prawidłowe użytkowanie systemów składowania przez pracowników magazynu. 

Etapy kontroli podczas eksperckiego przeglądu technicznego

Kontrola regałów magazynowych i pozostałego wyposażenia przez zewnętrznego eksperta obejmuje kilka etapów. Magazyn jest sprawdzany pod kątem stanu technicznego. Działania, jakie są podejmowane, to:

  • wizualna ocena stanu wyposażenia, wraz ze sprawdzeniem, czy regały magazynowe nie posiadają niewidocznych uszkodzeń, korozji i odkształceń;
  • kontrola połączeń elementów konstrukcyjnych: słupów, belek, łączników, podpór;
  • kontrola obciążenia regałów oraz równomiernego rozłożenia towarów;
  • ocena mocowań regałów do podłoża i ich stabilności;
  • weryfikacja prawidłowego oznakowania regałów magazynowych i przestrzegania procedur bezpieczeństwa przez pracowników.

Każdy ekspercki przegląd techniczny kończy się raportem, w którym spisywane są wszelkie nieprawidłowości, sugestie co do zmian oraz zalecenia co do prowadzenia magazynu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Ile kosztuje przegląd magazynu?

Cena przeglądu magazynu jest ustalana na podstawie jego powierzchni i zastosowanych systemów składowania. Kontrola standardowego obiektu kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

Czym grozi zaniechanie wykonywania przeglądów magazynu?

Brak przeglądów nie tylko powoduje, że przedsiębiorca nie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również sprowadza na towary oraz pracowników duże niebezpieczeństwo. W takich sytuacjach bardzo często dochodzi do uszkodzenia regałów i pozostałego wyposażenia, ze względu na brak usuwania niewielkich uszkodzeń, które z czasem się powiększają. Pracownicy narażeni są na wypadki i uszkodzenia ciała.

Przeglądy magazynów są podstawą do otrzymania pełnego ubezpieczenia. Bez nich żadna firma nie zdecyduje się objąć ochroną obiektu. Ponadto nie masz co liczyć na sprawne funkcjonowanie magazynu i zarabianie na nim, ponieważ wiele procesów będzie wstrzymywanych przez wadliwy sprzęt.

Wyślij zapytanie